Základní šablony pro WordPress 2004–2023

V současné době jsou v každé instalaci WordPressu zahrnuty tři nejnovější výchozí šablony včetně té nejnovější – Twenty Twenty-Three – která je aktivní, když poprvé spustíte svůj WordPress web. Starší šablony, nebo také motivy, lze stále stáhnout a nainstalovat z Adresáře motivů WordPress.org, ale nedodává se se systémem.

Výchozí témata jsou prvními tématy, se kterými se mnozí uživatelé WordPressu setkávají. Mnoho lidí je používá tak, jak jsou – výchozí motivy byly vždy jedny z nejoblíbenějších v ekosystému WordPress, a to z dobrého důvodu. Většina z nich je opravdu dobrá. Jiní si je přizpůsobují vlastními barvami a písmy nebo dokonce vytvářejí dětské motivy, které umožňují komplexnější změny. Pro vývojáře slouží výchozí motivy jako dobré příklady toho, jak co nejlépe využít nejnovější funkce WordPressu.

K dnešnímu dni bylo pro WordPress vydáno deset výchozích témat. Pojďme si projít si je všechny, od nejstarších po nejnovější. Všechny jsou stále k dispozici ke stažení a většina z nich byla aktualizována pomocí funkcí, které byly do WordPressu během let přidány.

Klasika – 2004

Je běžnou mylnou představou, že Kubrick (viz níže) je první téma WordPress, ale ve skutečnosti mu o rok předcházelo Classic. Classic nebyl až do vydání WordPress 1.5 pouze výchozím motivem – byl jediným motivem. Jak jste možná uhodli, tehdy se to nejmenovalo Classic. Nemělo to vůbec veřejné jméno – vypadalo to přesně tak, jak vypadalo rozhraní WordPress.

Až ve verzi 1.5 byly představeny motivy a do té doby měli uživatelé WordPress možnost buď používat design, se kterým WordPress přišel, nebo provádět změny přímo v systémových souborech. Ani jedna z možností nebyla nijak zvlášť přitažlivá, což nás přivádí k WordPressu 1.5, představení systému šablon a tématu, které mě uvnitř zahřeje pokaždé, když se na něj podívám.

Výchozí (Kubrick) — 2005

Výchozí, nebo lépe známý Kubrick, bylo téma WordPress, které mnozí z nás používali na našem úplně prvním webu WordPress. Není divu, vezmeme-li v úvahu, že Kubrick byl výchozím tématem WordPress po celých pět let. Byl vydán ve verzi 1.5 a zůstal výchozím motivem až do WordPress 3.0.

Ikonické modré přechodové záhlaví Kubricks a zaoblené rohy byly špičkou již v roce 2005 a toto téma stále zaujímá zvláštní místo v srdcích mnoha uživatelů WordPress. Vzhledem k tomu, že je téměř 15 let starý, zestárnul překvapivě dobře.

Twenty Ten – 2010

Přesto za těch pět let udělal WordPress i vývoj webu mnoho pokroků, a když se objevil WordPress 3.0, nastal čas na nové výchozí téma. Toto téma, Twenty Ten, bylo začátkem plánu WordPress vydávat každý rok nové výchozí téma – plán, který od té doby se většinou drží.

Twenty Ten nahradilo modré přechodové záhlaví Kubricka novou funkcí obrázku záhlaví – což je odrazem měnící se doby, protože by se zdálo docela zbytečné utrácet všechnu tu šířku pásma na velké snímky, když byl Kubrick nový. Twenty Ten bylo také prvním výchozím tématem, které bylo připraveno k překladu.

Twenty Eleven navázalo tam, kde Twenty Ten skončilo, se známým rozložením (nadpis nahoře, obrázek záhlaví a horizontální nabídka, obsah a boční panel) a podobnou estetiku. Zahrnoval malý ústupek lidem, kteří byli unaveni bílým pozadím: tmavý režim, který invertoval barevné schéma.

Zdaleka největším přínosem v Twenty Eleven bylo, že byl responzivní – přizpůsobil svou šířku šířce zařízení, na kterém je prohlížen. iPhone byl k dispozici několik let a mobilní prohlížení webu se začalo stávat běžnou záležitostí. Twenty Eleven bylo první z výchozích témat WordPress, které na to bylo připraveno.

Twenty Twelve – 2012

Do roku 2012 se WordPress pokoušel překonat svou pověst blogovacího nástroje a chtěl se ukázat jako správný systém pro správu obsahu. Tyto cíle se odrazily v novém výchozím motivu představeném ve WordPressu 3.5, Twenty Twelve, který obsahoval šablonu stránky pro titulní stránku a šablonu s plnou šířkou. Díky extra šablonám stránek byl užitečný nejen jako téma blogování, ale také pro firemní stránky